GAZİANTEP AYAKKABI SEKTÖRÜ HAKKINDA BİLGİ

Gaziantep Ayakkabı Sektörü geçmişi uzun yıllara dayanan Türkiye’de ve Orta Doğudaki Suriye, Irak gibi ülkelerde söz sahibi olan, gelecekte de  orta doğu sınırında olması vesilesi, diğer orta doğu ülkelerinde söz sahibi olma yolunda umut vadeden bir sektördür. Gaziantep Ayakkabı Sektörü İmalat, Toptan, Servisle Pazarlamacılık ve Perakende alanlarında Yaklaşık olarak 10 500 kişiyi istihdam eden ve yine yaklaşık 52 500 kişinin geçimini temin ettiği bir sektör konumuna gelmiş bulunmaktadır.

Kendi el emeği göz nuru dökerek imal ettiği işçiliğini bir nakış gibi işleyerek ürettiği ürünlerini satan ustalarımızın bırakmış olduğu emanetler en iyi şekilde değerlendirilerek teknolojinin getirdiği yenilikler kullanılarak, ama örf ve adetlerinden kopmadan müşteriye hizmet ve kalitenin ön planda tutulduğu üretimlerle ; Türkiye”nin en modern ve örnek teşkil eden sanayii sitelerinden birisi olan Gaziantep                 Ayakkabıcılar Küçük Sanayii sitesinde faaliyetini sürdürmekte ve müşterisine en iyi hizmeti sunabilmenin gayretini göstermektedir.

Kalifiye eleman sıkıntısını aşmak amacıyla Mehmet Akif Ersoy Meslek Lisesinde ve Gaziantep Üniversitesi Naci Topcuoğlu Meslek Yüksek okulunda Gaziantep Kunduracılar Odasının işbirliği ve katkıları ile Ayakkabı tasarım-model ve imalat bölümleri açılmıştır.

           Gaziantep’te Yıllık üretim kapasitesi 300 milyon çift olan sektörümüz Pazar sıkıntısı ve dış piyasalara açılamamanın vermiş olduğu sıkıntı ile şu an kapasitesinin %40 ı ile çalışmaktadır. İmalatçılarımız %70 makine ve %30 insan gücü katkısı ile çalışmaktadır. Sanayimizde üretim çeşitliliği ve oranlarını da belirtmek istersek %90 Merdane, %10 Zenne yapılmaktadır.

 

Toplam İmalatçı Sayısı 875

Bayan Ayakkabı İmalatçısı 150

Erkek Ayakkabı İmalatçısı 400

Terlik İmalatçısı 175

Spor Ayakkabı İmalatı 150

Sayacı 450

Toptancı 150

Ayakkabı Tamiratı 150

Yemeni ve Yöresel Elsanatları 50

Perakende satış yapan 500

Toplam İşyeri 2175

Deri Kullanım Oranı Deri Suni Deri Bez
Erkek Ayakkabısı 80% 20% 0%
Bayan Ayakkabısı 35% 65% 0%
Terlik 3% 67% 30%
Firma Büyüklükleri


Büyük 75 İşyeri
Orta 700 İşyeri
Küçük 1400 İşyeri

Türkiye’de Ayakkabı sektöründe Gaziantep İstanbul’dan sonra en çok ihracat yapan şehirdir. En çok Kuzey Irak’a ihracat yapmaktadır. Yurt içinde ise en çok İstanbul’a daha sonra ise Akdeniz, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu İç Anadolu ve Ege bölgesi sıralaması ile iç piyasada yerini almıştır

 

Türkiye 2015 sektör dış ticareti

İhracat: 582 milyon dolar

İthalat:  698 milyon dolar

 

Gaziantep 2015 sektör dış ticareti

İhracat: 109 milyon dolar

İthalat:      1 milyon dolar